prof. dr hab. Bogdan Trocha

prof-bogdan-trocha-e1598864034691.jpg
mail-ico.png b.trocha@ifp.uz.zgora.pl
tel-ico.png +48 68 328 47 01
pokój: 318 (A-16)
plan zajęć

Profesor (w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych), kierownik Zakładu Literatury i Kultury Popularnej oraz Pracowni Mitopoetyki i Filozofii Literatury, przewodniczący Wydziałowej Rady Programowej dla kierunku literatura popularna i kreacje światów gier, członek Mythopoeic Society oraz Rady Redakcyjnej serii wydawniczej „Fantastyka Słowiańska".


DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I ORGANIZACYJNA

Jest absolwentem polonistyki zielonogórskiej, odbył również studia filozoficzne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, pisząc pracę licencjacką, magisterską i doktorską pod kierunkiem ks. prof. Józefa Tischnera (obrona doktoratu w roku 1999). Na Uniwersytecie Zielonogórskim pracuje od roku 1990. Kolokwium habilitacyjne na podstawie rozprawy Degradacja mitu w literaturze fantasy (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ, 2009) odbył na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w roku 2010. Stopień profesora nauk humanistycznych uzyskał na podstawie pracy Zbrodnia w fantastycznych światach. Motywy kryminalne w literaturze fantastycznej (Zielona Góra: Pracownia Mitopoetyki i Filozofii Literatury, 2017) w lutym 2020. Należy do Mythopoeic Society. Jest członkiem Rady Redakcyjnej „Fantastyka Słowiańska" wydawanej przez Katedrę Filologii Słowiańskiej i Centrum Slawistyki Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Współpracuje bądź współpracował z periodykami „Literatura i Kultura Popularna" oraz „Dydaktyka Literatury".

Podstawowym przedmiotem jego badań są mythopoeiczne wymiary działa literackiego w ich antropologicznej perspektywie. Bierze udział w badaniach prowadzonych w ramach projektu badawczego „Postrzeganie świata a narracje mityczne" zorganizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakres jego badań obejmuje metodologiczne aspekty prawdziwościowej lektury dzieła literackiego, roli dzieła literackiego w procesie samopoznania, technik wykładni oraz funkcji antropologicznej interpretowanego znaczenia tekstu. Poza tym interesuje się funkcjami treści mitycznych, procesem degradacji mitu, jak i remitologizacją (zwłaszcza w literaturze popularnej) oraz rozpoznawaniem kontekstów filozoficznych dzieła literackiego (szczególnie w wymiarze metafizycznym i antropologicznym). Skupia się także na fenomenologicznym i hermeneutycznym aspekcie badania zjawiska mythopoei w literaturze powszechnej. Współpracuje z Zielonogórskim Klubem Fantastyki „Ad Astra" w organizowanych przez jego członków imprezach o charakterze popularnonaukowym.


DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Wykłada m.in. mity i religie świata, eposy świata, polską współczesną prozę fantastyczną, współczesną fantastykę spekulatywną oraz historię literatury i kultury popularnej. Prowadzi seminaria (licencjackie, magisterskie i doktorskie). Gościnnie prowadzi także wykłady z metafizyki, filozofii Boga i antropologii filozoficznej w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze (Sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego), w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze (Sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), a także seminarium magisterskie z literatury popularnej na kierunku kulturoznawstwo w poznańskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.  


SYSTEMY INFORMACJI O PRACOWNIKACH I PUBLIKACJACH

pers.png skep.gif orcid.jpg

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18