Krótko o nas

Początek dziejów zielonogórskiej polonistyki zakreśla rok 1971, kiedy to w ramach nowo powstałej Wyższej Szkoły Nauczycielskiej powołano Zakład Filologii Polskiej - zalążek dzisiejszego Instytutu. Kilka lat później, po przekształceniu ówczesnej uczelni w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, możliwe było utworzenie Instytutu Filologii Polskiej - dziś jednej z największych jednostek organizacyjnych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W wyniku niedawnej restrukturyzacji strukturę organizacyjną Instytutu współtworzą cztery zakłady i czternaście pracowni funkcjonujących w obrębie właściwego zakładu bądź stanowiących jednostki pozazakładowe (samodzielne).

Realizowane w Instytucie badania obejmują problematykę z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa (dyscyplin ewaluowanych), nauk o komunkacji społecznej i mediach (m.in. mediolingwistyki oraz teorii i historii książki), nauk o kulturze i religii (m.in. groznawstwa oraz teorii i historii procesów kulturowych), jak również edukacji polonistycznej (dydaktyki literatury i języka polskiego).

Pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (st. I i II stopnia), filologia polska (st. I i II stopnia), literatura popularna i kreacje światów gier (st. I stopnia), realizując jednocześnie wykłady, ćwiczenia i laboratoria uwzględnione w programach specjalności: dziennikarstwo internetowe, edytorstwo tradycyjne i sieciowe, kreowanie gier w środowisku cyfrowym, pisanie kreatywne (st. I stopnia) lub dziennikarstwo ekologiczne (uzupełniający moduł specjalnościowy) i glottodydaktyka polonistyczna (st. II stopnia). Ponadto sprawują opiekę merytoryczną nad studentami specjalności nauczycielskiej (st. I i II stopnia), doktorantami Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych (w dyscyplinach literaturoznawstwo i językoznawstwo), a także słuchaczami studiów podyplomowych oraz kursów języka polskiego dla cudzoziemców.

W roku akademickim 2014/2015 Instytut otrzymał kolejny raz pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej, z kolei podczas przeprowadzonej w roku 2022 oceny działalności naukowej w obrębie dyscyplin ewaluowanych Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało językoznawstwu i literaturoznawstwu kategorię naukową A.


whuz.jpg

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18