Pracownia Badań nad Książką

Pracownia Badań nad Książką (dawna nazwa: Pracownia Nauk Pomocniczych i Literatury Popularnej) powstała w 2006 roku. W strukturze organizacyjnej Instytutu Filologii Polskiej funkcjonuje jako jednostka pozazakładowa. Jej współzałożycielem i wieloletnim animatorem był prof. Franciszek Pilarczyk - nauczyciel akademicki, a zarazem dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze. Głównym przedmiotem zainteresowań badawczych Pracowni są teoria i historia książki, w tym dawne podręczniki do nauczania języka polskiego (projekt: „Elementarze polskie od ich XVI-wiecznych początków do II wojny światowej”) oraz polskojęzyczne modlitewniki różnych wyznań (w ramach projektu: „Polskie modlitewniki różnych wyznań XIX wieku - próba monografii księgoznawczej”). Kolejne obszary wyznaczają: użytkowa literatura religijna i quasi-religijna oraz związki literatury i filmu z Internetem.

W latach 2007-2011 Pracownia była organizatorem wraz z Pracownią Mitopoetyki i Antropologii Literatury IFP (obecnie: Zakład Literatury i Kultury Popularnej Instytutu Filologii Germańskiej) i przy współpracy m.in. Zielonogórskiego Klubu Fantastyki „Ad Astra” kilku konferencji naukowych z cyklu „Fantastyczność i cudowność”: Fantasy jako przedmiot badań naukowych (23-24 kwietnia 2007 r.), Źródła literatury fantasy (6-8 kwietnia 2008 r.), Mityczne scenariusze (od mitu do fikcji — od fikcji do mitu) (26-28 kwietnia 2009 r.) oraz Mit — Literatra — Tajemnica (24-25 maja 2010 r.). Pierwsza i czwarta z nich miały zasięg krajowy, z kolei w drugiej i trzeciej wzięli udział prelegenci nie tylko z różnych ośrodków badawczych Polski, ale także z Białorusi, Ukrainy i USA. Zasięg międzynarodowy miała także piąta odsłona „Fantastyczności i cudowności”: Człowiek w zwierciadle przeszłości. Ucieczka od historii do Historii (9-10 maja 2011 r.), podczas której głos zabrali badacze literatury popularnej i folkloru z Anglii, Francji, Kanady, Kamerunu, Polski, Rosji, Ukrainy i USA.

Pokłosiem tych spotkań jest seria zredagowanych naukowo przez Tomasza Ratajczaka i Bogdana Trochę interdyscyplinarnych monografii zbiorowych pod wspólnym tytułem „Fantastyczność i cudowność”. W kwietniu 2009 roku wydany został tom pierwszy z tej serii (Fantasy w badaniach naukowych), w czwartym kwartale 2009 roku ukazał się tom drugi (Wokół źródeł fantasy), w roku 2011 – dwa kolejne (Mityczne scenariusze. Od mitu do fikcji – od fikcji do mitu - część I i część II), natomiasty w latach 2013 i 2014 – piąty i szósty (Mit – Literatura – Tajemnica [przy współredakcji Waldemara Gruszczyńskiego] oraz Człowiek w zwierciadle przeszłości. Ucieczka od historii do Historii). Kolejną odsłoną konferencyjnych ustaleń jest wydana przez Cambridge Scholars Publishing zbiorowa monografia pod red. Bogdana Trochy, Aleksandra Rzymana i Tomasza Ratajczaka pt. In the Mirror of the Past : Of Fantasy and History (Newcastle upon Tyne 2013).

Ponadto Pracownia współtworzyła koncepcję kształcenia na nowym kierunku studiów licencjackich z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa w czterech specjalnościach: 1) bibliotekarstwo edukacyjne, 2) broker informacji, 3) edytorstwo tradycyjne i cyfrowe oraz 4) kognitywistyka informacyjna. Poza tym przygotowała koncepcję kształcenia na studiach podyplomowych z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, dwusemestralnych studiów podyplomowych na kierunku filologiczna obsługa administracji i biznesu, a także zintegrowanych studiów polonistycznych (na różnych poziomach studiów), obejmujących kierunki: filologiczną obsługę Internetu i e-edytorstwo (studia I stopnia), filologię polską (studia I i II stopnia) oraz literaturę popularną i kreacje światów gier (studia I stopnia).


Skład osobowy Pracowni
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18