prof. dr hab. Anna Szóstak

aszostak.jpg
mail-ico.png a.szostak@ifp.uz.zgora.pl
tel-ico.png +48 68 328 47 01
pokój: 204 (A-16)
plan zajęć

Profesor (w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych), kierowniczka Pracowni Literatury XX/XXI Wieku i Badań nad Baśnią.


DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I ORGANIZACYJNA

Studia polonistyczne ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze w roku 1988. W roku 1995 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w roku 2008 odbyła kolokwium habilitacyjne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 1 lutego 2010 roku otrzymała mianowanie na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Zielonogórskiego, natomiast cztery lata później, 8 października, Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył jej nominację profesorską. Od roku 1988 zajmuje się pracą naukowo-dydaktyczną na zielonogórskiej uczelni – najpierw w Wyższej Szkole Pedagogicznej, obecnie, po zmianie statusu placówki, na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od 1 października 2020 roku kieruje Pracownią Literatury XX/XXI Wieku i Badań nad Baśnią. 

Specjalizuje się w literaturze współczesnej, jest autorką ponad stu publikacji naukowych – artykułów, recenzji, rozpraw oraz pięciu książek autorskich (Nurt lingwistyczny we współczesnej polskiej poezji dziecięcej; Od modernizmu do lingwizmu. O przemianach w twórczości Jana Brzechwy; W poszukiwaniu tożsamości. Liryczne horyzonty mitu dzieciństwa w poezji polskiej drugiej połowy XX wieku; W stronę mitu. Metafizyczne tęsknoty literatury XX i XXI wieku; Między mitem a rzeczywistością. Topos dzieciństwa w prozie polskiej po roku 1989). Zainteresowania naukowe koncentruje wokół kilku zasadniczych kręgów problemowych i tematycznych, do których należą: poezja lingwistyczna sytuująca się na pograniczu literatury dziecięcej i wysokoartystycznej, wątki metafizyczne i dylematy ideowe w poezji i prozie XX i XXI wieku, wieloaspektowy charakter mitu we współczesnej literaturze polskiej i obcej (w tym – w literaturze fantasy), problematyka mitologii dzieciństwa w wysokoartystycznej poezji i prozie współczesnej oraz krytyka literacka.


DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

W ramach pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia ćwiczeniowe, fakultatywne, specjalizacyjne i seminaryjne – z zakresu literatury współczesnej oraz najnowszej (po 1989 roku), a także fakultet literaturoznawczy poświęcony zagadnieniom mitu w literaturze XX i XXI wieku.


SYSTEMY INFORMACJI O PRACOWNIKACH I PUBLIKACJACH

pers.png skep.gif orcid.jpg

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18