prof. dr hab. Magdalena Steciąg

m_steciag_2023.jpg
mail-ico.png m.steciag@ifp.uz.zgora.pl
tel-ico.png +48 68 328 47 01
pokój: 211 (A-16)
plan zajęć

Profesor (w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych), przewodnicząca Rady Dyscypliny Językoznawstwo i dyrektorka IFP, kierowniczka Zakładu Dziennikarstwa i Nauk o Mediach, przewodnicząca Wydziałowej Rady Programowej dla kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, członkini Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz International Ecolinguistics Association.


DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I ORGANIZACYJNA

Absolwentka zielonogórskiej polonistyki ze specjalnością dziennikarską. Z Instytutem Filologii Polskiej związała się zawodowo w 2001 roku. Cztery lat później obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim. Została ona wydana pt. Informacja, wywiad, felieton. Sposób funkcjonowania tradycyjnych gatunków dziennikarskich w radiu komercyjnym (Zielona Góra 2006). Otrzymała za nią Nagrodę Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2012 roku opublikowała rozprawę habilitacyjną pt. Dyskurs ekologiczny w debacie publicznej, a rok później na mocy uchwały Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego uzyskała stopień doktora habilitowanego. W 2023 roku ukazała się jej kolejna monografia pt. Język w epoce antropocenu – ujęcie ekolingwistyczne. W latach 2013-2022 pełniła funkcję kierowniczki Pracowni Dziennikarskiej. 

Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół problemów komunikacji masowej i sposobów wykorzystywania języka w różnych dyskursach publicznych, w tym przede wszystkim w dyskursie ekologicznym. W 2010 odbyła staż naukowo-badawczy na Uniwersytecie Południowej Danii w Odense, a kontakty z duńskimi językoznawcami wprowadziły ją w nurt europejskiej ekolingwistyki. Jest reprezentantką Europy Środkowej w International Ecolinguistics Association oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Działa także aktywnie w Poradni Językowej UZ. Od lat współpracuje z Radiem Zielona Góra. W 2004 roku został wydany tomik felietonów radiowych Na każdy dzień – kobieta, a w latach 2006-2009 emitowano popularną w mieście radionowelę Jestem z Zielonej Góry, do której pisała scenariusz. Za cykl felietonów z 2012 roku otrzymała III nagrodę w organizowanym przez Pełnomocnika Rządu ds. Równości ogólnopolskim konkursie na materiał dziennikarski poruszający problematykę równościową. Od 2021 roku pełni na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcję pełnomocnika rektora ds. równego traktowania.


DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

W pracy dydaktycznej zajmuje się głównie językiem w mediach oraz analizą dyskursu. Prowadzi seminaria magisterskie oraz praktyczne zajęcia dziennikarskie. 


SYSTEMY INFORMACJI O PRACOWNIKACH I PUBLIKACJACH

pers.png skep.gif orcid.jpg

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18