prof. UZ dr hab. Anastazja Seul

aseul.jpg
mail-ico.png aseul@g.elearn.uz.zgora.pl
tel-ico.png +48 68 328 47 01
pokój: 208 (A-16)
plan zajęć

Profesor UZ (w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych).

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I ORGANIZACYJNA

Ukończyła polonistykę w Zielonej Górze i teologię w Poznaniu. Od 1993 roku pracuje na uczelni w Zielonej Górze — początkowo na stanowisku asystenta, następnie adiunkta, adiunkta z habilitacją, a obecnie profesora UZ. Przez kilka lat prowadziła Koło Literaturoznawców i — nieco krócej — sprawowała pieczę nad miesięcznikiem „LiteraT”. Obroniła dwie interdyscyplinarne rozprawy doktorskie dotyczące twórczości Romana Brandsttaetera — literaturoznawczą i teologiczną.

Początkowo w swoich poszukiwaniach naukowych koncentrowała się na interpretacji tekstów epickich tego autora. Zwracała uwagę na ich walory artystyczne i poznawcze (styl, kreacje postaci itd.). Wskazywała też na teologiczne aspekty literatury pięknej. W swoich artykułach podejmowała kwestie genologiczne (poetyka epopei, midraszu, eseju, wywiadu), teoretyczne rozważania związane z kategoriami sacrum i sanctum oraz inne zagadnienia z pogranicza literatury pięknej i teologii (np. motywy angelologiczne we współczesnej prozie biblijnej). Pierwsza z jej dysertacji doktorskich (napisana pod kierunkiem prof. Bożeny Chrząstowskiej i obroniona w roku 2000 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) ukazuje Brandstaettera jako powieściopisarza i komentatora Biblii. Ta druga (promotor pracy: ks. prof. Jan Kanty Pytel; obrona pracy odbyła się na Wydziale Teologicznym UAM w roku 2004) poświęcona została sylwetce Jana Chrzciciela zarysowanej w prozie Brandstaettera. Obie prace zostały opublikowane w formie książkowej (odpowiednio Zielona Góra, Lublin 2004). Ponadto w roku 2014 opublikowała książkę dotyczącą tajemnic światła w powieści Jezus z Nazarethu. W ostatnich latach interesuje się także wypowiedziami Jana Pawła II: bada styl papieskich homilii i przemówień, rodzaje odniesień do literatury pięknej i innych tekstów kultury przywoływanych przez papieża, zwraca uwagę na ich funkcje. Dostrzega także literackie, biblijne, filozoficzne i teologiczne konteksty, w jakich one się pojawiają, łącząc analizę immanentną z kontekstualną, zainteresowania literaturoznawcze z teologicznymi. Tematyce tej poświęciła książkę habilitacyjną pt. Literatura polska w wypowiedziach Jana Pawła II. Sacrum. Prawda. Dobro. Piękno (wydaną w roku 2014). 


DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Prowadzi zajęcia z poetyki, analizy dzieła literackiego, teorii literatury i krytyki literackiej. Ponadto prowadziła bądź prowadzi szereg przedmiotów fakultatywnych, dotyczących problemów kultury współczesnej, obecności Biblii w literaturze polskiej, a także kulturowego wymiaru wypowiedzi Jana Pawła II oraz antropologii filozoficznej Karola Wojtyły.


SYSTEMY INFORMACJI O PRACOWNIKACH I PUBLIKACJACH

pers.png skep.gif orcid.jpg

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18