Pracowała w Zakładzie Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu, następnie w Zakładzie Teorii i Antropologii Literatury przemianowanym na Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej. Wydała ponad 130 publikacji, które są owocem jej poszukiwań badawczych i uczestnictwa w konferencjach naukowych. Do najważniejszych z nich zalicza cztery monografie: Jestem jak człowiek, który we śnie lata. O symbolice ptaków w twórczości Juliusza Słowackiego (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ, 2004), „Powiedzieć to wszystko, o czym milczę”. O poezji Stanisława Barańczaka (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ, 2008), Obraz Ziemi Świętej w dobie romantyzmu (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ, 2012) oraz W stronę Orientu. Polscy i francuscy romantycy o Bliskim Wschodzie (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ, 2012). Natomiast w 2013 roku ukazała się w jej opracowaniu Ziemia Święta w dobie romantyzmu. Antologia (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ). Jest też współredaktorką pracy zbiorowej Powrót do domu. Studia z antropologii i poetyki przestrzeni (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ, 2012) oraz kilku tomów serii naukowej „Scripta Humana”.
W swoich badaniach szczególną uwagę skupia na semantyce przestrzeni literackiej i na świecie Orientu widzianego okiem europejskich podróżnych poprzednich epok. Ostatnio coraz bardziej inspirują ją zagadnienia z teorii literatury, z nią też wiąże swoją przyszłość naukową i dydaktyczną. W kręgu jej osobistych pasji pozostaje także problematyka antropologiczna, etyczna i religijna obecna w literaturze i kulturze (również w filmie). Habilitowała się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pomyślnie zdając tam kolokwium (17 grudnia 2013 roku).
Wykłada m.in. literaturoznawstwo kulturowe, sztukę interpretacji - teorię i metodologię, współczesną krytykę i refleksję literaturoznawczą. Ponadto prowadzi seminaria (licencjackie, magisterskie, doktorskie) oraz zajęcia warsztatowe z zakresu kreatywnego pisania reportażu literackiego.