Profesor UZ (w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych), członkini stowarzyszeń promujących wiedzę o języku, instytutowa koordynatorka Programu Erasmus+.
Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. S. Banacha w Żaganiu. W zielonogórskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego ukończyła polonistykę oraz studia specjalne w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. W 2004 roku uzyskała stopień doktorski z językoznawstwa, broniąc rozprawy Właściwości językowo-stylistyczne poezji religijnej Franciszka Karpińskiego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tej samej uczelni habilitowała się (w roku 2017) na podstawie książki Swoistość stylistyczno-językowa poezji religijnej okresu oświecenia (Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza UZ, 2016). Jej aktywność zawodowa nie ogranicza się tylko do zadań badawczo-dydaktycznych, pełni bowiem także funkcję instytutowego koordynatora Programu Erasmus+ (monitorując międzynarodową wymianę studentów). Swoje zainteresowania badawcze skupia na stylistyce tekstów artystycznych polskiego oświecenia. Uczestniczyła w kilkunastu konferencjach, m.in.: Świat Słowian w języku i kulturze (Pobierowo), Język pisarzy jako problem lingwistyki (Warszawa), Język religijny dawniej i dziś (Gniezno), Język doświadczenia religijnego (Grzybowo). Interesuje się także kulturą i językiem Górali Czadeckich z Bukowiny. Jest członkinią Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.
Wykłada m.in. stylistykę języka polskiego i socjolingwistykę, prowadzi ćwiczenia z zakresu tekstów użytkowych i sztuki redagowania i moderowania tekstu oraz prowadzi seminaria (licencjackie i magisterskie).